Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Psüühiliselt haige mees lõhub naabrite aknaid ja autosid (0)
Pildil olevasse toaaknasse läkitas naaber nööri otsas olnud kivi. 

Jõhvis Hariduse tänavas asuva kortermaja ühe trepikoja elanikud kannatavad juba poolteist aastat psüühiliselt häiritud korterielaniku terrori all. Mees lõhub alumise korteri aknaid ja maja juurde pargitud autosid. 

Esimest korda lõhkus kolmandal korrusel elav mees alumise korteri akna 2013. aasta sügisel.

“Ta seob kivi nööri otsa, riputab selle oma aknast välja ja kõigutab siis, nii et see minu aknasse käib,” selgitab purustatud aknaga korteris elav naine.

Kiviga õnnestus katki teha ainult välimine aknaklaas, järgmisel korral riputas mees nööri otsa raske haamri. Nöör ei pidanud vastu ja lendas koos purunenud klaasiga kööki. Perenaine leidis haamri gaasipliidilt. Haamer on tal praegugi ette näidata; toona kohale kutsutud politsei selle vastu millegipärast huvi ei tundnud.

Väiksemaid või suuremaid kiviga aknasse kopsimisi on sealtmaalt regulaarselt ette tulnud, klaasid on tulnud juba kahel korral välja vahetada. Mõni päev enne jõule purustas ülaltnaaber toaakna välimise klaasi. Mõõdud olid perenaisel juba võetud ja klaasi asendamine tellitud. Ööl vastu eilset, kell pool viis varahommikul lõi ülemine naaber sisse sama akna sisemise klaasi.

Lõhub aknaid ja autosid

“Ma ei tea, kuhu ma täna öösel magama lähen,” habises nutuälevil perenaine eile hommikul. “Õnneks magasin eelmisel ööl, pea toa teises nurgas; oleks teistpidi maganud, oleksid klaasikillud näos olnud.”

Aknaid lõhkuva mehega on hädas terve trepikoja elanikud.

“Ta lõhub ka autosid; tema akende alla ei julge keegi enam oma autot jätta: kuuel on esiklaas puruks löödud, kahe kerele sügavad kriimud tõmmatud,” räägib lõhutud aknaga korteris elava naise naaber, kelle auto samuti kannatada sai. “Lapsed kardavad teda, ei julge enam trepikojas liikudagi. Minu tütar ei julgenud ükskord koju tulla, kui see mees välisukse juures seisis; ootas, kuni mees ära läks.”

Elanike kaebused − politseid on sinna majja oi kui palju kohale kutsutud − on teatavaks võetud, aga mis neist edasi on saanud, majaelanikud ei tea.

Ka Jõhvi vallavalitsusse on trepikoja elanikud pöördunud; mullu kevadel koostatud ühisavaldus saadeti nii valda kui politseisse. Eile käis lõhutud aknaga korteri perenaine taas vallavalitsuses avaldust kirjutamas.

Vastutusele võtta ei saa 

Jõhvi politseijaoskonnas on selle saagaga seotud juhtumeid fikseeritud alates 2013. aasta sügisest.

Jaoskonna ennetus- ja menetlusteenistuse juht Ene Muttika ütles, et kahel juhul on tegemist ka sõidukite lõhkumisega, neist ühel juhul omanik loobus menetlusest, teisel süüdlast ei tuvastatud ja menetlus lõpetati. Ka akende lõhkumise puhul on mitu menetlust lõpetatud seetõttu, et kahtlustatava süü pole tõendatud.

“Kõiges, mis seal piirkonnas toimub, peetakse süüdlaseks seda ühte inimest, aga keegi ei ole teda tegutsemas näinud ja konkreetseid tõendeid tema vastu ei ole,” tõdes Muttika. “Haamriga akna purustamises on tema süü küll tõendatud, aga psüühiliselt haiget inimest vastutusele võtta ei saa.”

Muttika ütles, et kui ühegi inimese elu ja tervis ohustatud ei ole, pole politseil võimalik sekkuda, sealhulgas ei tohi politsei küsitlemiseks eluruumidesse ilma omaniku loata siseneda.

Sundravi on kohtu otsustada 

Vallavalitsus sai selles majas toimuvast teada mullu jaanuaris, kui elanikud pöördusid avaldusega ebaadekvaatselt käituva isiku kohta.

“Selle inimese kodukülastuse põhjal leidsime, et ta vajab ravi. Ise ta seda ei tunnistanud, nagu ka seda, et ta midagi lõhkunud oleks. See inimene elab omas maailmas. Ja kuigi ta maksab korralikult arveid, saab hakkama nii poes käimise kui enda eest hoolitsemisega, näitab tema sotsiaalne käitumine, et ta vajab abi,” rääkis vallavalitsuse sotsiaalteenistuse juht Sirli Tammiste.

Aasta tagasi esitas vallavalitsus kohtule avalduse isiku tahtevastase psühhiaatrilise ravi kohaldamiseks. Mais otsustas kohus, et kuna see inimene pole iseendale ega teistele ohtlik, ei ole sundravi kohaldamine põhjendatud.

Tammiste sõnul on sel mehel täisealine tütar, kes seaduse järgi kannab oma eluga mitte toime tuleva vanema ees vastutust.

“Võtsime temaga ühendust nii eelmisel aastal kui ka täna, aga ta ei soovi oma isa elu korraldamisse sekkuda,” ütles Tammiste. “Loomulikult kaasame teda ka edaspidi, aga kui teda ümber veenda ei õnnestu, esitame ilmselt kohtule valla poolt taotluse isiku teovõime piiramiseks ja eestkoste määramiseks.”

Veel enne taotleb vallavalitsus kohtult uuesti mehe suhtes sundravi kohaldamist.

“Täna meile esitatud avaldusest on näha, et asi on vahepeal hullemaks muutunud,” ütles ta. “Läheme homme jälle teda kodus külastama, esitame politseile päringu, kas ja miks on selle isiku pärast nende poole pöördutud ja milline on nende pöördumiste tulem, samuti ootame avaldust korteriühistult. Selle kõige põhjal koostame kohtule avalduse.”

Vajab eestkostet 

Tammiste ütles, et kahtlemata vajavad abi mehe käitumisest häiritud majaelanikud, kes ei tunne end oma kodus enam turvaliselt. Teisalt aga vajab abi ka see häirija ise − peale ravi ka tugiteenuseid.

“Isegi kui ta ravile suunatakse, pole see pikemas perspektiivis lahendus − see inimene vajab eestkostet.”

Sirli Tammiste Jõhvi valla sotsiaalvaldkonnas töötatud 18 aasta jooksul on seesuguseid psüühiliselt haigete inimestega seotud juhtumeid ette tulnud viis-kuus. “Enamasti oleme suutnud need aastaga lahendada, kõige pikem venis viie-kuue aasta peale,” ütles ta. “Lahendused on olnud erisugused: lähedased on vastutuse enda kanda võtnud, inimene on hakanud ravimeid võtma või mõnel juhul oleme ta hooldusasutusse paigutanud.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648