Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Jõhvi võim lasi kogenud lasteaiajuhi päeva pealt lahti (0)
Õige pea pärast vallandamisotsuse teatavaks tegemist vahetati neljapäeval Sipsiku õppealajuhataja kabinetil lukk, mistõttu Olga Edovald ei pääsenud kuni reede pärastlõunani ka oma asju võtma. PEETER LILLEVÄLI 

Jõhvi lasteaia Sipsik kauaaegne juht ja senine õppealajuhataja Olga Edovald kaotas neljapäeval päeva pealt töö selle eest, et viis lasteaia töötajad õppereisile Tallinna ning jättis lasteaialapsed mihklilaadale laulma toomata. 

Alates 2010. aastast Sipsiku lasteaia juhatajana ja kolm aastat hiljem toimunud Jõhvi lasteaedade ühe juhtimise alla viimise järel õppealajuhatajana töötanud Olga Edovaldi sõnul kutsus direktor Raili Oks ta neljapäeval välja ja teatas, et temaga lõpetatakse päeva pealt tööleping. Kui ta tahtis seejärel võtta oma kabinetist ära isiklikud asjad, selgus, et seal oli juba lukk vahetatud. Oma kabinetti pääses ta alles reede pärastlõunal, kui lasteaedade personalijuht ukse uue võtmega lahti tegi.

Süüdistus laste turvalisuse ohtu seadmises

Raili Oks põhjendas luku kiiret vahetust sellega, et tööleping Olga Edovaldiga oli lõpetatud, kuid tema tööruumis asusid laste andmed ning nende levimise ärahoidmiseks tuligi lukk ära vahetada. “Me peame olema kõigeks valmis!” sõnas ta.

RAILI OKS: “Seda võin öelda, et kedagi ei vallandatud niisama.”

Edovaldi päeva pealt vallandamise põhjusi ei soovinud Oks kommenteerida, viidates isikuandmete kaitsele ja pidades silmas head tava. “Seda võin öelda, et kedagi ei vallandatud niisama. Kuna õppealajuhataja Olga Edovaldil oli mitu rikkumist, siis mina kui direktor leidsin, et ei saa neist rikkumistest mööda vaadata ja tööleping tuleb lõpetada. Põhiline rikkumine seisnes selles, et laste ohutus ja turvalisus seati ohtu. Rohkem ma ei kommenteeri,” sõnas Oks, tunnistades, et pidas vallandamisotsuse tegemisel nõu ka vallavalitsusega, kuid hoidus ütlemast, milliseid juhiseid ta sealt sai.

Raili Oksa allkirjastatud Olga Edovaldile töökoha ülesütlemise avaldusest tuleb välja, et laste turvalisuse seadis ta ohtu 28. septembril, kui viis osa lasteaiatöötajaid õppereisile Tallinna Rännaku lasteaeda. Selle tulemusel jäi lasteaia ühte rühma sel päeval vaid üks õpetaja abi. “Jättes täitmata oma töökohustused Sipsiku maja õpetajate töö korraldamisel, seadis Olga Edovald oma tegevusega ohtu Põngerjate rühma laste elu ja tervise,” on pannud Oks kirja karmi süüdistuse ja heidab muu hulgas ette ka seda, et seletuskirjas söandas Edovald õigustada oma käitumist.

Olga Edovald kinnitas, et tegelikult ühelegi lapsele mingit ohtu polnud ja osa õpetajate puudumisel oli töö korraldatud nõnda, et midagi ei jäänud seetõttu tegemata. “Et rühmas on vahel üks õpetaja, tuleb paratamatult ette ka näiteks siis, kui meie maja õpetajad peavad käima koosolekutel linna teises otsas asuvas Pillerkaari lasteaias, kus paikneb Jõhvi lasteaedade juhtkond,” tõi ta näite.

Samuti kinnitas Edovald, et plaanist viia Sipsiku töötajad tutvuma Eesti edumeelsema lasteaia tööga Tallinnas oli ta teavitanud Raili Oksa juba varem mitu korda. “Küsisime selleks abivallavanem Bezvoditskaja kaudu ka vallalt bussi, aga lõpuks tasusime sõidukulud ise,” rääkis ta, tunnistades oma eksimusena, et õppereisile mineku kirjalik kooskõlastus jäi tal direktoriga tegemata.

Peale õppereisi paneb Oks Edovaldile vallandamisavalduses süüks seda, et ta pole siiani läbi viinud töötajate arenguvestlusi, ning lasteaialaste puudumist septembri lõpus laupäevasel päeval toimunud mihklilaadalt, kus nad pidid varasema kokkuleppe põhjal laulma. Edovald selgitas, et arenguvestlustega tegi ta algust oktoobris. Mihklilaadal ei saanud lapsed esineda seetõttu, et eestikeelne muusikaõpetaja oli Edovaldi sõnul sel ajal ära ja polnud võimalik esinemiseks valmistuda.

Vaidlustab vallandamise kohtus

Olga Edovald ütles, et vaidlustab enda vallandamise kohtus, kuna see on tema hinnangul põhjendamatu ja ebaseaduslik. “Minust taheti lihtsalt lahti saada, kuna tunnen oma kogemustega seda valdkonda väga hästi ja võisin vahel esitada juhtkonnale ebameeldivaid küsimusi. Aga võib-olla oli neil vaja lihtsalt koht vabaks teha, et sinna mõni oma inimene panna,” arutles ta oma lahtilaskmise põhjuste üle.

KADRI RATTASEPP: “Olga  Edovaldi vallandamise põhjused on väga-väga otsitud”. 

Jõhvi lasteaedade hoolekogu aseesimees Kadri Rattasepp, kes on esimehe ärakolimise tõttu juhatanud ka viimaseid koosolekuid, ütles, et hoolekogu uus koosseis koguneb järgmisel nädalal ning siis tuleb muu hulgas arutusele Sipsiku lasteaia õppealajuhataja vallandamise küsimus.

Rattasepp, kelle oma laps käib samuti Sipsikus, märkis, et temal Edovaldi töö kohta etteheiteid pole. Toimunu näitab tema isikliku esmamulje põhjal Jõhvi praegust vallavõimu “oma tuntud headuses”: “Kui keegi ei meeldi, siis vahendeid valimata lõpetatakse tööleping.”

Ta sõnas, et talle teadaoleva info põhjal on Edovaldi vallandamise põhjused “väga-väga otsitud”. Kui õppereisi puhul jäi üks dokument vormistamata, siis sellele oleks pidanud asutuse juht Rattasepa hinnangul tähelepanu juhtima, aga mitte hakkama  karistusaktsiooni välja mõtlema, ammugi mitte vallandama.

Rohkem kui paarikümneaastase suurtes ettevõtetes personalijuhitöö kogemusega  Kadri Rattasepp on seda meelt, et vallal tuleb ilmselt otsitud põhjustega ja väga rumalalt korraldatud töölepingu lõpetamise eest maksta hiljem Olga Edovaldile kompensatsiooni. “Igal juhul on see väga inetu lugu,” tõdes ta.

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648