Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Noorte äriideed muudavad maailma paremaks (0)
"Entrumi" superfinaali pääses 30 koolinoorte meeskonda. Katrin Puusepp, Sandra Nõva ja Kairit Siilak Kohtla-Järve Järve gümnaasiumist esitlesid oma Ida-Virumaa teemalist lauamängu. Laval on veel võistkonna mentor Jarno Sild ja kaasaelaja Kärt Kalamees. 

Noorte ettevõtlikkuskonkursi “Entrum” finaalis esitlesid kooliõpilased oma alustavaid ettevõtteid. Teiste seas veljegrilli, Aseri savist näomaski, helendavat ja valgustavat vihmavarju ning seadeldist, mis aitab eksinul teed leida.

Eesti Energia algatatud koolinoorte ettevõtlikkusideede konkurss ja arenguprogramm “Entrum”, kus mullu sügisel alustas 400 Ida- ja Lääne-Viru noort, jõudis möödunud laupäeval TÜ Narva kolledžis superfinaalini.

30 superfinaali pääsenud toote ja teenuse seast nimetas žürii kõige idavirulikumaks ettevõtmiseks lauamängu “Õpi tundma Ida-Virumaad”. Nelja kuuga on võistkond saanud valmis lauamängu esimese prototüübi. Eesti-, vene- ja ingliskeelse reisimängu arvestuslik hind on 20 eurot.

Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi õpilase Kairit Siilaku sõnul tekkis reisimängu mõte sellest, et võistkonna mentoriks sattus Jarno Sild, kes on OÜ Gamebook asutaja ning toodab harivaid ja lõbusaid kohvrikujulisi lauamänge “Euroopa reis” ja “Aasia reis”.

“Kui mentor arvas, et võiks teha samasuguse Ida-Virumaa kohta, olime kohe selle poolt,” märkis Siilak, lisades, et pärast “Entrumit” kavatsetakse jätkata õpilasfirmana.

Kolmeliikmeline võistkond koostas mängu jaoks üle 300 küsimuse, kusjuures suurt tähelepanu pöörati põlevkivi teemale. “Küsimuste väljamõtlemiseks kasutasime internetti, raamatuid, enda teadmisi ja tuttavate abi. Näiteks on mängus küsimus, millist Ida-Virumaa mõisa nimetatakse pankranniku pärliks ja kui suur on Narva karjääri aastane toodang,” tutvustas Siilak.

Ilu maapõuest

Ida-Virumaaga on tihedalt seotud ka Viru Ilu, mis kasutab ära kohalikku toorainet ning teeb Aseri sinisavil põhinevaid seepe ja näomaske hinnaga 3 eurot. “Aseri sinisavi ei kasuta kosmeetikatoodetes meile teadaolevalt keegi,” ütles Vinni-Pajusti gümnaasiumi õpilane Helena Kurves.

Ka Viru Ilu plaanib jätkata õpilasfirmana ja esimene suurem tellimus 70 seebile on juba käes. Praegu saab tooteid osta Facebooki kaudu.

Kuigi kõige rohkem esitleti superfinaalis mobiili- ja veebirakendusi, tulid noored välja teistegi käegakatsutavate toodetega.

Näiteks Jäneda koolinoorte Glombrella arendab vihmavarju, mis helendab, tehes liikleja nähtavaks kaasteelistele, ja ühtlasi valgustab teed, kuludes ära just maainimestele. Kadrina keskkooli tiim IteViridis toodab aga vanadest reklaamplakatitest ja -bänneritest spordi-, ranna- ning meigikotte.

Žürii liige, Eesti Energia energiamüügi üksuse juht Baltikumis Margus Rink oli muu hulgas võlutud Vinni-Pajusti gümnaasiumi võistkonnast, kes teeb vanadest autovelgedest söegrille. “Veljegrill meeldib just sellepärast, et see on midagi inseneeria valdkonnast ja tehtud oma kätega,” põhjendas ta.

Rink tellis noormeestelt poolteisemeetrise läbimõõduga grilli, milleks nad lubasid hakata otsima kombainivelgi.

Parandavad elukvaliteeti

Žüriisse kuulunud haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhatajale Irene Käosaarele meeldisid selge eesmärgiga ning maailma paremaks tegevad ettevõtmised. Näiteks Rakvere reaalgümnaasiumi võistkonna Teeleidja, mis võiks olla abiks eakatele seenelistele, kellel pole nutitelefoni. Teeleidja on kahest osast koosnev seadeldis, mille ühe poole saab jätta algpunkti ja teise endaga kaasa võtta.

Käosaar nimetas positiivse näitena ka Narva keeltelütseumi võistkonna mobiilirakendust Appi!, mis sündis ühe osaleja − Ilja Tihhomirovi enda kogetud probleemist, kui ta põletas kätt ja leidis internetis surfates väga vastuolulisi nõuandeid, kuidas end aidata.

“Olen ka ise olnud olukorras, kus väga lihtsate vigastuste puhul ma tegelikult ei tea, mida teha, ja nii väikese asja pärast ei taha kohe ka kiirabisse helistada. Mulle väga meeldis mobiilirakenduse lihtsus. Hindan seda, kui on eelnevalt konsulteeritud inimestega, kes asjast teavad. Nimetatud juhul oli läbi räägitud Tartu ülikooli kliinikumiga,” rääkis Käosaar.

“Entrumi” tegevjuhi Darja Saare sõnul on kooliõpilaste arendatud toodete ja teenuste eesmärk, et nad pakuvad eneseteostust endale ning muudavad teiste elu paremaks. “Need pole lihtsalt sõnad. See, kui Ida-Virumaal puudub mingisugune teenus, halvendab ju inimeste elukvaliteeti.”

Maailma muutmisest isegi olulisem on see, millise muutuse kutsub arenguprogramm esile noortes endis. “Õppeaasta alguses transleerivad paljud noored eelkõige neid väärtusi, mida neile antakse kodus ja koolis. Et keegi tuleb ja teeb ära ning meie lihtsalt ootame, et tuleb parem valitsus, president, paremad ajad… Kõige suurem muutus on see, et noored saavad aru: ma olen ka keegi, kes suudab ja teeb ära.”

“Entrumi” viienda hooaja võitjad kuulutatakse välja 5. mail Sillamäe kultuurikeskuses. Parim meeskond saab enda ja oma idee edasiarendamiseks 3000 euro suuruse stipendiumi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648