Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Kuidas töötas Jõhvi võimupöörde masinavärk (0)
Veel võimul. Tänasel Jõhvi volikogu istungil peab selguma, kas kolmeliikmelisel fraktsioonil K.Õ.V.A õnnestub maha võtta peaaegu kogu Jõhvi valla praegune juhtkond või mitte.Veel võimul. Tänasel Jõhvi volikogu istungil peab selguma, kas kolmeliikmelisel fraktsioonil K.Õ.V.A õnnestub maha võtta peaaegu kogu Jõhvi valla praegune juhtkond või mitte. 

Mis juhtus Jõhvis vahetult enne tänast, kui maakonnakeskuse võimukoridorides valmistasid ühed ette võimupööret, teised püüdsid seda ära hoida, kolmandad aga kõhklesid valimast kättemaksu ja kaose vahel? Järgnev lugu ei pretendeeri klassikalisele uudisele, kus tsitaadid ja allikaviited eri pooltelt korrektselt esitatud ning kõigile osapooltele sõna antud, kuna paljud osalised ei soovinud asjust avalikult rääkida. Kuid selles poliitilises rock’n’roll’is väärib näitamist, mis toimus selle kontserdilava kulisside taga, enne kui täna algab põhietendus.

 

Kolmapäev, 11. mai. Jõhvi vallamajas koguneb volikogu eestseisus. Esimesena on platsis Vadim Jerjomenko ja Ljudmila Jantšenko. Viimane räägib, et keegi on volikogu liikme Kairi Soomeri kohta politseile avalduse teinud kevadel ilmsiks tulnud loo pärast, kui kummalisel kombel said kaduma üks vallale kuuluv diivan ja tugitool. Jerjomenko hakkab selle peale rääkima, et kriisiolukordades avaldub inimeste pale, viidates avalduse kirjutaja moraalitusele.

Seliverstova poliitiline avaldus

Eestseisus on pingeline: räägitakse mitmetest asjadest, kuid on tunda, et mõeldakse ühest − järgmisel nädalal toimuvatest umbusaldamistest. Viimasena saabub Teet Enok − üks umbusalduse initsiaatoreist. Ta on habetunud ja vaatab keskendunult enda ette. Siis nõuab, et päevakorda pandaks ka küsimus pärast umbusalduste avaldamist uue vallavanema ja volikogu esimehe valimisest. Allan Mänd on vastu. Koalitsioonil on eestseisuses veel enamus. Asi pannakse hääletusele ja valimiste korraldamise punktid jäävad välja.

Seejärel teeb avalduse Elle Seliverstova, kes kutsub kõiki mõistusele ning lõpetama seda poliitilist kemplemist ja umbusaldustega vehkimist. Selle peale sekkub Jantšenko: “Aga kes alustas?” Ta tuletab meelde lugu, kuidas Tauno Võhmar tahtis sõbralikult ilma opositsiooni ja koalitsioonita volikogu teha, aga praegune võim tegi ikka oma liidu ja võttis ka tema enda rahanduskomisjoni esimehe kohalt maha. Selle sõnavahetuse alates tõuseb püsti vallavalitsuse liige Urmas Aunap ja lahkub pomisedes: “Ei, jagage nüüd siin omavahel edasi.”

Vallamajas on ametnikud murelikud: ei tea, mis saab. Kui helistan vallavalitsusse Aunapile, et küsida tema plaanide kohta, on ta puiklev. Aunap on ainus, kellele saaks umbusaldajad võimu ajutiselt üle anda. Kuid ta ütleb siiski otse välja, et teda on kutsunud vallavalitsusse Aivar Surva ning Surva umbusaldamine on ka umbusaldusavaldus talle.

Vadim Jerjomenko vastab küsimusele, mis on nende plaan, et neil on see olemas, kuid ei saa praegu rääkida, eetika ei lubavat.

Jerjomenko lubab hooldekodule tuge

Elle Seliverstova on pahane. “No ütle, kas mul polnud siis õigus või?” torkab ta, kui teen juttu tema äsjasest poliitilisest avaldusest. Jõhvi hooldekodu direktorina töötavale Seliverstovale on Jerjomenko juba jõudnud helistada ja öelda, et nemad hooldekodu hätta ei jäta, ja küsinud, keda Seliverstova tahaks asutuse nõukogu esimeheks. Siiani on selleks Allan Mänd, kes süüdimõistva otsuse jõustumisel peaks lahkuma nii volikogust kui ka nõukogu esimehe kohalt.

Käivad jutud, et  umbusalduse initsiaatorite kolmik tahab näha uue vallavanemana Eduard Easti, kunagist Ida-Viru maasekretäri ja Narva ekslinnapead. Viimane on aga peitu pugenud − kogu nädala jooksul ta telefoni vastu ei võta. Kui trehvan teda linna peal kogemata maasikajärjekorras, vabandab, et kasutab rohkem teist telefoninumbrit, ja küsimusele, kas ta on vallavanema kandidaat, vastab: “Olen ise ka midagi sellest kuulnud, kuid volikogust keegi minuga sellest rääkinud ei ole.” Soovitan naljatamisi, et võtku siis ise volikogulastega ühendust ja küsigu järele, kas jutud tema kandideerimisest vallavanema kohale vastavad tõele. See oli eelmise nädala teisel poolel. Sellel nädalal ei võta East jätkuvalt toru.

Esmaspäeval saabub mu postkasti Teet Enoki arvamusartikkel, kus ta süüdistab volikogu esimeest Niina Neglasoni omavolitsemises, kuna viimane ei pannud päevakorda tema ettepanekuid uute juhtide valimise kohta. Artiklis pole sõnagi eestseisuses toimunud hääletamisest. Avaldame selle kirjutise järgmise päeva Põhjarannikus.

Andrejev ei tea midagi

Teisipäeval helistan Narva politseikomissarile, volikogu liikmele Sergei Andrejevile, et teada saada, kes on siis nende lõplik vallavanema kandidaat, sest vahepeal selgus, et kohta on käidud pakkumas ka Lembit Kaljuveele, endisele Eesti Põlevkivi juhile ja riigikogu eksliikmele. Kuid Kaljuvee ütles ära eelkõige tervislikel põhjustel. Andrejev võtab küll toru, kuid ütleb, et ta ei tea midagi, sest on koolitusel ja üldse Jõhvi asjadest eemal. Enam-vähem sama juttu rääkis ta ka eelmisel nädalal, kui talle helistasin. Ometi on Andrejevi allkiri reedel volikogu kantseleisse saadetud kirjal, kus nõutakse uute vallajuhtide valimise päevakorda panemist. Kokku 11 allkirja − volikogu enamus. Andrejev lubab tagasi helistada. Ei helista ei samal ega ka järgmisel päeval.

Kirjutan Teet Enokile. “Tere, Teet! Kas on tõsi, et teie vallavanema kandidaat on Eduard East ning volikogu esimehena soovitakse näha sind? Palun ära ainult vasta, et sa ei kommenteeri. Ma ei soovigi mingeid kommentaare, vaid “jah” või “ei” vastust.”

Vastus: “Ei saa kahjuks vastata.”

Intervjuu Boroditšiga

Aina tuleb signaale, et kriisiolukorda püüavad lahendada reformierakondlased Tallinnast, riigikogu liige Deniss Boroditš ja parlamendi eksliige Ain Seppik. Mõlemad on ärimees Nikolai Ossipenko juures sagedased külalised. Seppik teab Ossipenkot juba ühistest miilitsa- ja politseiteenistuse päevadest. Boroditš on aga abijuhe Kohtla-Järve keskerakondlaste ja Reformierakonna ühistegevuste koordineerimisprotsessis.

Helistan Boroditšile, et teha intervjuu, mis ilmus 18. mai Põhjarannikus. Pärast intervjueerimise lõppu palub ta, et saadaksin teksti näha. Boroditš helistab tagasi. Talle ei meeldi pealkiri, mis ütleb, et Boroditš näeb Jõhvi võimukriisi lahendust praeguse võimuliidu kokkuleppes Ossipenkoga. Ta ütleb, et nii ta päris ei mõelnud. Ja veel teevad talle muret aina sagenevad jutud, et praeguse võimu kukkumise järel hakatakse Jõhvit liitma Kohtla-Järvega. Ütlen, et selline mure Jõhvi inimestel tõepoolest on. Ta palub, et rõhutaksin tema intervjuus, et vastu rahva tahtmist keegi midagi liitma ei hakka.

“Aga mida sa ise kõigest sellest arvad, kuidas seal kohapeal tundub?” uurib Boroditš.  “Ja tead, mis kõige imelikum? Et selles poliitilises kempluses osaleb Eesti suuruselt kolmanda linna politseijuht, kes peaks ju ometi poliitikast igatepidi eemal olema,” leiab riigikogulane.

Aga mida teevad samal ajal meie ülejäänud tegelased? Allan Mänd, kes on üle poole aasta kriminaalasja tõttu vangis olnud, tuiskab nüüd ringi ja peab läbirääkimisi nii siin kui seal, kohtub korduvalt Enokiga.

Neglason ja maasikad

16. mai õhtupoolikul saan sõnumi koalitsiooni liikmelt Meelis Tindilt, kes küsib, kas oleksin nõus üle toimetama tema arvamuslugu. Nõustun ja saan tund aega hiljem vastuse: “Tundub, et avalikud seisukohavõtud jäävad hetkel ära. Olukorrad on muutumas ja ei ole mõtet tuld õhutada.”

Ossipenko on aga esmaspäevast alates ilmselt mitmeks nädalaks Tartusse haiglasse läinud. Reformierakonnast küsitakse, miks volikogu esimees Niina  Neglason pole Ossipenkoga rääkinud. Kuna Ossipenko on haiglas, pidavat ta vastu võtma vaid teatud kõnesid. Neglasoni kõnele Ossipenko vastab. Neglason ütleb, et praegu pole mõistlik vallavalitsust maha võtta, see tekitaks kaose ajal, mil paljud vallale olulised projektid on töös. Ja sellisel juhul ei lahkuks mitte ainult need, keda umbusaldatakse, vaid ka mitmed teised, kes valdavad infot. Ossipenko ütleb, et tema pole samuti huvitatud vallavõimu lõhkumisest ega taha valla arengu peatamist.

Ossipenko soovitusel kohtub Neglason teisipäeval Jantšenkoga. Viimane ütleb, et nende fraktsioon otsustab kolmapäeva õhtul, kuidas neljapäevasel volikogul käitutakse.

Niina Neglason näeb ööl vastu kolmapäeva unes, et sööb koos Jantšenkoga maasikaid. Need on ilusad suured ja punased. “Ei tea jah, mida see võiks tähendada,” ohkab volikogu esimees nõutult.

“Sõltub, kelle taldrikult te neid sõite,” vastan.

“Vot seda ma ei näinud,” nendib Neglason.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648