Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Rein Sikk kirjutas oma virulaseks saamise loo raamatuks (0)
Ajakirjanik Rein Sikk lubab, et virulastel on raamatus äratundmisrõõmu. “Tuttavad kohad, sündmused, inimesed,” loetleb ta.
LÄÄNE-VIRUMAA KESKRAAMATUKOGU 

Rein Sikk kirjutas oma virulaseks saamise loost raamatu “Minu Virumaa”, mis on omamoodi Virumaa ajalooõpik, kuhu koondatud 30 aasta olulisemad sündmused ja inimesed. 

 

“Minu Virumaa” kuulub kirjastuse Petrone Print “Minu…” sarja. Kokku on selles sarjas välja antud üle 100 raamatu. “Ja kui 100 täis, siis on vägagi paslik ja patriootlik teha raamat Virumaast,” rääkis raamatu autor, ajakirjanik Rein Sikk, kellele tehti ettepanek “Minu Virumaa” kirjutamiseks poolteist aastat tagasi.

Sisserändaja nagu iga teine

Siku vastust ei tulnud Petrone kirjastusel kaua oodata ning nõnda sai valmis raamat sellest, kuidas üks pealinna vurle tuli Virumaale, mida on ta siin teinud ning mida ja keda näinud.

“Ma olen Virumaal samasugune immigrant nagu iga teine Saša, Paša, Kolja ja Vasja,” tunnistab 1984. aastal Virumaale kolinud mees. Raamatusse on kokku kogutud lood Kadrinast Narva ja Peipsini. Olulisemad sündmused, maamärgid ja inimesed, kes on Sikku tema virulaseks saamise teekonnal saatnud.

Just inimesed ongi autori kinnitusel äärmiselt olulisel kohal ning seetõttu on ta püüdnud võimalikult palju nimesid raamatus ära nimetada. “See on minupoolne tänuavaldus kõigile neile,” ütleb ta.

Tänu kõigile neile inimestele on esimest korda sarja ajaloos raamatu lõpus nimeregister nagu korralikul teatmeteosel. Sikk nimetabki raamatut subjektiivseks ajalooraamatuks, mida Virumaa koolid võiksid tulevikus oma ajalootundides kasutada.

Autor rõhutab siiski, et tegemist on subjektiivse ajalooraamatuga ja need lood on saanud kirja tema vaatevinklist. “Minu juurde on tulnud inimesi, kes ütlevad, et üks või teine asi oli nii või naa. Need on lood, mida saab vaadata mitmest vaatevinklist ning kus tõlgendamisvõimalusi on mitmeid,” tõdes ta. Küll lubab ta, et virulastele on seal äratundmisrõõmu palju, olgu need tuttavad kohad, sündmused või inimesed.

Kaks kalevipoega

Raamatus on muu hulgas lood Viru vägevate valimistest, “Viru regist”, emakeeleausamba püstitamisest. Need on asjad, mille sündimisele Sikk Virumaal kaasa on aidanud.

Samuti on lood maamärkidest ja ausammastest. “Mitte nende kunstilisest väärtusest, seda pole mina ekspert hindama, aga nendega seotud lugudest. Näiteks sellest, et seal, kuhu Narva Lenini käsi näitab, on alati pahandusi,” rääkis Sikk. Aga ka Sillamäe Aatomikust ja Kohtla-Järve kainetest kaevuritest, mille jalamil sai alguse punklaulupidu. “Või kui Tallinn vaidleb selle üle, kas Kangro võiks oma Kalevipoja kuju Tallinna lahte panna, siis Avinurmes on hoopis Kalevipoeg number üks ja kaks,” toob Sikk näiteid Virumaa vägevusest.

Nendest lugudest, mis raamatus, aga ka nendest, mis on jõudnud autorini pärast raamatu ilmumist, räägib autor Jõhvi keskraamatukogus 21. märtsil kell 17.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648