Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Patsiendid on haiglale võlgu üle 40 000 euro (0)
2014. aastal tehti haiglasse (sh hambaarstid, ambulatoorne eriarstiabi ja statsionaar kokku) 225 000 visiiti. 

Üha rohkem suurhaiglaid, teiste hulgas ka Ida-Viru keskhaigla, kellele patsiendid on osutatud teenuste eest suuri summasid võlgu jäänud, kaalub võlgade väljanõudmiseks inkassofirmade poole pöördumist.

Lääne-Tallinna keskhaigla kommunikatsioonijuhi Liisa Suba sõnul alustas haigla veebruaris koostööd inkassofirmaga, kes tegeleb eraisikutest võlglastega. Võlgade kogusumma küündib 192 000 euroni, millest väga palju on viieeuroseid visiiditasu võlgu, kuid ka hambaraviteenuste eest tasumata jäänud summasid. Eesti Päevaleht kirjutas, et peaaegu kõik suurhaiglad tõdevad, et tohutu hulga (pisi)võlglastega tegelemine käib neile üle jõu ning et haiglal ei ole mõtet sellega tegelemisele oma ressursse kulutada, kuna võlgade väljanõudmine võtab palju aega, kuid ei anna piisavalt häid tulemusi.

Möödunud nädalal teatas Tartu ülikooli kliinikum, et neile on võlgu 6500 inimest, kelle võlgnevus on kokku üle 210 000 euro. Suurema summa võlgnevustest moodustavad tasulised teenused, nagu hambaravi, kuid arvete koguhulgast suurem osa on tasumata visiidi- ja voodipäevatasud. Keskmine maksmata arve on 25 eurot.

Põhja-Eesti regionaalhaiglale on patsiendid maksmata jätnud 7694 arvet ning nende võlgade kogusumma on 69 000 eurot; Ida-Tallinna keskhaiglal ulatuvad suurimad saamata jäänud summad 1000 euroni.

Kohalik eripära

“Meie olukord sarnaneb üldjoontes teiste suurte haiglatega, aga proportsioone arvestades on summad väiksemad,” ütles Ida-Viru keskhaigla kommunikatsioonijuht Ülo Veldre. “Kindlasti tuleb Ida-Viru keskhaigla puhul arvestada ka kohalikku sotsiaal-majanduslikku olukorda. Ida-Viru keskhaigla teenindab piirkonda, kus on aastaid olnud kõige suurem tööpuudus, ning maakonna terviseprofiili järgi on elanikkonna tervislik seisund mõnevõrra kehvem kui teistes piirkondades. Ehk ühelt poolt vajavad inimesed keskmisest rohkem arstiabi, võimalused omaosaluse tasumiseks on aga kõige kesisemad.”

Probleemiks on ka ebatäpsused maksmisel, kui üks inimene maksab teise eest ning selgitusse ei ole täpselt kirjutatud, kelle ja millise teenuse eest tasutakse.

“Põhiliselt on maksmata voodipäevatasud (omaosalus), aga on ka kindlustamata patsiente, kes jäävad võlgu süstemaatiliselt. Hooldusravi eest jätavad mõnikord maksmata sugulased, kes vanuri haiglasse toovad,” täpsustas Veldre. “Me oleme paigaldanud registratuuridesse makseterminalid ning visiiditasu tasutakse ettemaksuna.”

Keskmine võlgnevus 22 eurot

2013. aasta 1. jaanuarist kuni 2015. aasta I kvartalini (kaasa arvatud) on Ida-Viru keskhaigla patsientide kogunenud võlgnevuse üldsumma ligikaudu 44 000 eurot, võlgnikke on umbes 2000 ja keskmine võlgnevus on 22 eurot.

“Ainuüksi 2014. aastal tehti haiglasse (sh hambaarstid, ambulatoorne eriarstiabi ja statsionaar kokku) 225 000 visiiti ehk tasumata arvete osakaal on väike. Probleem on pigem põhimõttelist laadi,” rääkis Veldre. “Ida-Viru keskhaiglas on ka varem kaalutud inkassofirma poole pöördumist, aga praegusel juhul ei jää meil enam muud võimalust kui sarnaselt teiste haiglatega hakata võlasummasid inkassofirmade vahendusel välja nõudma.”

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648