Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Kuidas puuke tõhusalt tõrjuda (0)

20_20lk_TERVIS_putukad_autan copy

Suvi on looduses puhkamise aeg. Kahjuks võivad meid seal mitmesugused ohud varitseda. Üks neist on võimalik kohtumine puukidega. Millist kaitset nende vastu apteekides pakutakse, rääkis Põhjarannik Sillamäe Südameapteegi proviisori Maria Gritsakiga.  

Tuletage palun meelde, millal on puugid aktiivsed?

Mais-juunis, kuid puuk võib ka oktoobris hammustada. Nende aktiivsus algab aprilli lõpus ja lõpeb külmade tulekuga. Puugid armastavad niiskust ja seepärast on neid palju märgades kohtades. Nad eelistavad mõõdukalt varjulisi ja niiskeid leht- ja segametsi. Väga tähtis on teada, et puugid kogunevad metsaradadele, mille ääres kasvab rohi. Seal on neid palju rohkem. Uuringud on näidanud, et puuke meelitab loomade ja inimeste lõhn, kes neid radu metsas liikudes pidevalt kasutavad.

Missugused kaitsevahendeid te puukide vastu praegu soovitate ja kuidas neid õigesti kasutada?

Puugid tekitavad teatavasti mitmesuguseid põletikulisi haigusi, selliseid nagu puukentsefaliit, Lime’i tõbi, mitmed palavikulised haigused ja tüüfused. Parim viis nende haiguste vältimiseks on kaitsta end puugihammustuse eest.

Kasutage pihustatavat putukatõrjevahendit, mis sisaldab DETAt, apteegis on sellise koostisega müügil Diffusil. Neid on täiskasvanutele ja lastele alates kahest eluaastast sobivaid. Samuti võib riiete ja jalatsite välisküljele pihustada firma Autan putukatõrjevahendeid (kogu suve on Autani toodetel Südameapteegis 15protsendiline hinnasoodustus), mis sisaldavad ikaridiini. Eriti põhjalikult tuleks riietust töödelda hüppeliigeste ja rannete, põlvede, puusade, talje ja kaeluse piirkonnas. Need vahendid kaitsevad teid mitte ainult puukide, vaid ka sääskede ja muude putukate eest.

Kas looduslikke kaitsevahendeid ka leidub?

Võin soovitada mõne efektiivse vahendi. Laske veidi kreemi käele ja segage sellesse kümme tilka eukalüptiõli, seejärel kandke segu nahale. Puukidele ei meeldi eukalüptiõli lõhn, see on hea vahend nende vastu. Teiseks looduslikuks vahendiks on lavendliõli. Kandke seda nahale enne minekut kohta, kus puuke leidub.

Veel on väga tähtis kanda metsas, pargis või teistes kohtades, kus on palju puid, põõsaid või kõrge rohi, kaitseriietust. Pange jalga pikad püksid ja nende sääred sokkide sisse. Seljas peaks olema midagi pikkade varrukatega (särk, jakk) ja selle saba pükste sees, veelgi suurema ohutuse annab, kui kõige peale panna rihm. Soovitatav on kanda tihedast kangast riietust, mille külge puuk end haakida ei suuda. Samuti tuleks kanda võimalikult heledat riietust, et kergem oleks puuke avastada, kui nad riietuse külge kinnitunud on.

Kas ka kaitsevahendeid kasutades peaks end koju jõudes üle kontrollima?

Jalutuskäigu järel tuleks end põhjalikult üle vaadata. Kontrollige jalalabasid, hüppeliigeseid, põlvi, kaenlaaluseid, vöökohta, rinda, kaela ja kõrvu. Pöörake suurt tähelepanu nahavoltidega kehaosadele. Kui te avastate enda kehalt puugi, siis tuleks ta spetsiaalsete pintsettidega eemaldada (puugipintsetid on müügil Südameapteegi võrgus). Puuk eemaldatud, tuleks hammustuskohta desinfitseerida  ja 4-5 päeva jooksul hammustuskohta jälgida. Kui hammustuse ümber tekib punetus 5-10 cm, tuleks perearsti poole pöörduda.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648