Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Kohtla-Nõmmel algab Eesti uhkeim alternatiivse muusika festival (0)

 

Nagu mullu, hullutavad ka tänavu “Mägede häälel” publikut ansambel St Cheatersburg ja tema karismaatiline liider Indrek Spungin. Noormees on muide Jõhvi päritolu. MATTI KÄMÄRÄ 

Juba sel reedel läheb Kohtla kaevanduspargi-muuseumi alal lahti teine “Mägede hääle” festival, kus esineb üle neljakümne artisti ning üks üllatus ajab teist taga ja kaotab vaid see, kes kohale ei tule.

 

“Mägede hääle” korraldaja Ivar Murd raporteerib, et festivali stardiks ollakse valmis.

“Üllatused maitsetes, tunnetes ja väljanägemises” 

“Tänavune festival peidab endas üllatusi: üllatusi maa all, üllatusi programmis − nagu näiteks festivali ühe peaesineja Winny Puhhi erisõu Narva Põhjasõja rekonstrueerijatega −, üllatusi väljasõitude näol − nagu see, et Marju Kuut mängib plaate Aidu karjääris − ning üllatusi ka festivali maitsetes, tunnetes ja väljanägemises,” räägib Murd.

Artist, keda kunagi tunti Marju Kuudi nime all, astub seega üles Aidu karjääris Haigla peol. Sinna viivad offroad-bussid reedel kell 13 kaevandusmuuseumi eest, pilet on 10 eurot ning huvilistel soovitatakse tungivalt eelregistreerida aadressil https://www.ticketer.ee/magede-haale-valjasoit-aidu-fjordidesse/.

Ühtlasi toimub seal Purtse pruulikoja Mägede Hääle õlle avaüritus. “Maagilises-kummalises Aidus oled nagu Kuu peal. Mad Max kohtub Stalkeriga − siin saab olema “Mägede hääle” beach party. Vee peal asuvalt lavalt laovad tümmi Marju Kuut ja Haigla poisid ning Purtse pruulimeistrid lasevad otse vaadist kuradi värsket Mägede Hääle eripruuli. Salajasse toimumiskohta viivad ja toovad teid sõjaväe maasturid. Tulija peab arvestama pooletunnise nukid-valgeks-sõiduga mööda karjääri püstloodseid valle ja teine paar alukaid kaasa võtta oleks hea mõte. Või siis vähemalt ujumispüksid,” teavitatakse festivali Facebooki lehel.

“Winny Puhh on Narva Põhjasõja rekonstrueerijatega kokku panemas ainulaadset sõud, mis toob 19. sajandi lahingu tuhamägede − jah, ma tean, et Kohtla-Nõmmel pole päris “tuhamägi” − vahele. Nagu ajamasin, mis on rikki läinud ja loobib Ida-Viru ajas edasi-tagasi!” räägib Murd.

Põnev filmiprogramm maa all

Tänavune kinoprogramm on kolinud sügavamale maa alla − koguni 500 meetri kauguse rongisõidu taha jäävad nüüd filmid. “Tõeline 5D-kino. Ja kinoprogramm on täis vähe tuntud pärle, enamasti just kodumaalt. Et sööme kodumaist ja küüned-karvad on hästi tugevad,” räägib Murd.

Kaevanduskino programm “Rahvaste sõprus” on koostatud korraldajate sõnul eesmärgiga tutvustada publikule Ida-Virumaa folkloori, Eestimaa unustatud paiku, märkimisväärseid karaktereid, kaevurikultuuri ja eksperimentaalset filmikunsti eksperimentaalses keskkonnas.Filmiprogrammis on tosin seanssi, mis annavad vaatajale võimaluse elada kaasa omanäolistele ja vähe nähtud lugudele Ida-Virumaa olemust võimendavas keskkonnas. Selle piirkonna ja Nõukogude Eesti töötegijate eluolu demonstreerib kolmest filmist koosnev Eesti dokumentalistika varamu programm. Narva linna elanike ühiselt veedetud argielu näitab Birgit Rosenbergi lühidokumentaal “Gerassimovi naised”. Marianna Kaadi “Auk nr 8” tegevus keerleb ühe Ida-Ukraina perekonna ja piirkonna illegaalsete söekaevurite ümber. Suurbritannia kaevurite lood on imeliselt kokku kogutud Bill Morrisoni filmi “Kiidulaul kaevuritele” (“The Miners´ Hymns”), mille vaatamiseks kõige õigem koht ilmselt ongi maa all ja kaevurijopesse mässituna.Vähe tuntud või kadunud paiku näeb Eeva Mägi lühidokumentaalis “Lembri Uudu” või Aljona Suržikova lavastatud ja lennujaama laienemisele kaotatud aiamaadest rääkivas “Suur-Sõjamäes”.

Eksperimentidele ja loova energia õnnistamisele on pühendatud “Mägede hääle” ühe peaesineja Psychoterrori ja bändi laulja Freddy Grenzmanni jõulisi karaktereid portreteeriv dokumentaal “Enam kui elu”. Psychoterrorile omast ettearvamatut katsetamislusti võib näha ka uue Eesti animatsiooni seansil ning Eesti filmiklassika psühhedeelses tippteoses “Värvilised unenäod”. Need on filmid, mis suudavad maa peal toimuva pärast kaevanduskogemust põnevamasse perspektiivi panna.

Üle 40 live-artisti

Välisesinejatest toob Murd esile eelkõige Антоха МС Venemaalt, Golden Ivy Rootsist ja Lolina Inglismaalt − ehkki viimane on Eestis sündinud. “Need on siis alternatiivmuusikas artistid, kes on tõesti cutting edge ja kõvad tegijad. See, et nad Ida-Virusse tulevad, on ju ütlemata tore ning mulle meeldib, et see on kuidagi “normaalne”,” ütleb Murd.

Zahir ja Zriamuli astuvad festivalil üles enneolematu big band show´ga. Kohalikest artistidest annavad “Mägede häälel” veel live´i süvaräpiduo 12 EEK Monkey, noor soundcloud-räpi staar Sipelga 14, house-räpi kangelane Rassakas, psühhedeelse elektropungi punt PVC16, kosmoseroki ansambel Karl Petti Band, eksperimentalist Lolina ning rida tantsumuusikaartiste: Ajukaja, Neuronphase, Hunt, Kalvik + Leiner ja Several Symptoms.Rootsist Malmöst saabuvad “Mägede hääle” publikut lõbustama Golden Ivy ning DJd Almaty ja Prins Emanuel, Ukrainast produtsentide-DJde tandem Zolaa ja Youngg P.Festivalil kuuleb ja kogeb mitmeid just sel festivalil plaadimängijaid jagavaid DJde paare: Tanel Mütt ja Kersten Kõrge, Taavi-Peeter Liiv ja Madis Nestor, Susanna Raiend ja Richard Pohjanheimo, Pinball ja Gerd Tammist, Myspace01 ja White Gloss, Healthcare ja Top Gun, East & West, Deeon R ja Danass ning 0.9 ja klmn.Festivali suurimal tantsulaval Katlamajas on DJd veel Andreas Kask, Ellen Vene, Robert Nikolajev, Lill Slim ja Haigla Peo trio.

“Mägede hääl” on teist aastat Kohtla-Nõmmel Eesti kaevandusmuuseumi aladel toimuv kultuurifestival, kus esineb tänavu kahel päeval üle 40 live-artisti ja DJ, pannakse püsti kinosaal ning korraldatakse ekskursioone Ida-Virumaa eksootilistesse paikadesse.

 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648