Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Kohtla-Järve kunstiturniir muutub üha köitvamaks (0)
Lisette Liise Lilleorg: “Nüüd otsustasin teise nurga alt vaadata ja mõtlesin taimede peale. Taimed on samuti vabad ja võilill sümboliseerib vabadust selle kaudu, kuidas tuul tema seemned laiali kannab.”
MATTI KÄMÄRÄ 

6. aprillil toimus Kohtla-Järvel neljandat korda üleriigiline iga-aastane reaalajas toimuv kunstivõistlus − Ida-Virumaa noorte kunstiturniir, mis seekord kandis Eesti riigi juubeli puhul pealkirja “Vabana sündinud”ja kus osales tänavu suisa 40 noort neljateistkümnest koolist üle Eesti. Kunstiturniiril peab kohapeal valmima etteantud teemal suuremõõtmeline akrüülmaal, mille tegemiseks on aega kolm ja pool tundi.

 

Väikesest kunstikonkursist, kus esimesel toimumisaastal osales 15 kohalikku noort, on nüüdseks kasvanud üleriigiline loovusfestival, mida oodatakse ja mille tarbeks sõidetakse Kohtla-Järvele kohale vajaduse korral juba päev varem, et hommikul kell 9 võistlustulle astuda.

Üle Eesti kuulus konkurss 

Tänavu osales turniiril 40 noort − lisaks kuue Kohtla-Järve kooli õpilastele koos juhendajatega oli osalisi ka Narva koolidest, Tartust, Tallinnast, Võsult, Tudulinnast, Rakverest, Avinurmest, Illukalt, Toilast, Jõhvist ja Iisakust.

Kunstiturniiri näol ei ole selle idee autori ja korraldaja, kunstiõpetaja Virve Linderi sõnul tegu üksnes võistlusega, sest üldjuhul ei tule õpilased üritusele plaaniga võita, vaid tahetakse ennast just proovile panna. Lisaks maalimisele tuleb valminud töid lõpetuseks žüriile, kaasvõistlejatele ning pealtvaatajatele tutvustada ehk kaitsta.

Kunstiõpetaja ütles, et ehkki tänapäeval on kombeks loobuda haridusasutustes pingeridadest ja rõhuda osavõtule, pärjatakse kunstiturniiril siiski kahes vanuserühmas ka neli laureaati ning antakse vajaduse korral eriauhindu.

Linderi sõnul kaotajaid pole, sest kõik noored on üritusele valitud oma kunstiõpetajate poolt eesmärgiga tunnustada nende talenti ja innustada neid seda arendama − noored, kelles nende juhendajad näevad suurt loomingulist potentsiaali.

“Kuigi kingituseta ei lahku ürituselt ükski osaleja, on korraldaja arvates siiski oluline jagada auhindu ka neile, kes on sel päeval oma oskusi ja mõtteid kõige paremini näidata suutnud, sest see aitab valmistada noori ette eluks, kus näiteks tööle kandideerides osutub valituks vaid üks ning teistel tuleb kogemuse võrra rikkamana sellega leppida. Nagu elus, nii on ka kunstiturniiril kõige olulisem nautida protsessi ja loomingust puhast rõõmu tunda,” rääkis Linder.

Mis on vabadus? 

Nooremas vanuserühmas hõberaami pälvinud Lisette Liise Lilleorg osales kunstiturniiril juba teist aastat ning käis hiljuti ka ETV hommikuprogrammis “Terevisioon” võistlust otse eetris maalides tutvustamas. Lisette ütles, et ta ootas võistlust pikisilmi ning oli üliõnnelik, et sai nõnda justkui kahel turniiril järjest osaleda.

Tema maal, millel on kujutatud väikest tüdrukut võilillepõllul, võlus žüriid oma helguse ning meisterliku tehnikaga. Lisette maalis hommikutelevisioonis vabaduse sümboliks öökulli, sest “öö on see, kus saame elada”.

“Kuna päev väsitab, ma ainult öösel elakski. Öökull sümboliseeris vabadust, jõulisust, ja tiivad − lendad, kuhu tahad. Nüüd otsustasin teise nurga alt vaadata ja mõtlesin taimede peale. Taimed on samuti vabad ja võilill sümboliseerib vabadust selle kaudu, kuidas tuul tema seemned laiali kannab. Tüdruk pildil kehastab lapsepõlve võlu: laps pole veel mitmesuguste konstruktsioonide vangis, ta saab elada vabamalt,” rääkis Lisette.

Teiste tööde kohta, mis talle korda läksid, ütles Lisette, et neid on nii palju. Aga kui peaks paari välja valima, on nendeks Tallinna Arte gümnaasiumi õpilase Marian Varmi ja Rakvere reaalgümnaasiumi tüdruku Anni Kärmiku tööd.

Marian kujutas oma maalil seda, kuidas inimese vaimu, hinge ja mõtete vabadust ei ole erinevalt tema füüsilise keha omast võimalik piirata. “Meil on alati vabadus mõelda ja uskuda, mida me soovime, isegi kui soovime uskuda, et maakera on lapik nagu minu pildil,” ütles Marian oma tööd kaitstes ja lisas igaks juhuks, et tema ise lapiku Maa usku ei jaga. Anni võlus ka žüriid oma töö terviklikkuse ja rahvuslike motiivide põimimisega meisterliku maastikumaaliga.

Palju põnevaid maale 

Rakvere reaalgümnaasiumi õpilase Romi Liivi maalil olid vabaduse kujutamiseks ühte põimitud moodne geomeetria ja rahvuslikud vöökirja sümbolid, nii avaldas ta austust esivanematele, tänu kellele noored tänapäeva Eestis saavad olla vabad. Žürii hindas nii originaalset lahendust kui julget värvigammat. Esimest korda kunstiturniiril osalenud tüdruk ütles, et muljed sellest on super ja autasu kõige tipuks on juba lisaboonus.

“Konkursile tulin enese arendamiseks, uute kogemuste omandamiseks ja lahedate inimestega kohtumiseks. Esmalt pani õpetaja mind konkursile kirja, aga kuna kunst on mulle alati meeldinud, mõtlesin: “Miks mitte?!” Idee maaliks sündis osaliselt juba kodus, aga kohapeal sündis näiteks värvilahendus,” sõnas Romi, kes lubas ka järgmise aasta konkursil kindlasti osaleda.

Võsu kooli õpetaja Jana Ever osales oma õpilastega konkursil juba teist korda. “Esmalt kuulsin konkursist Lääne-Viru kunstiõpetajate aineühingu kaudu. Väga tore, et konkurss on avatud ja meie õpilased võivad sel osaleda. Tänavu tulime kohale juba eelmisest korrast jäänud väga heade muljete põhjal. Head kogemused, ilus, soe vastuvõtt − kõik on väärikas. Õpilastele on tegu hea võimalusega väljuda koolitunnist ja maalida suuremale alusele,” rääkis õpetaja Ever.

Tema tõi subjektiivsetest lemmikutest esile samuti Anni Kärmiku maali. “On näha, et noor kunstnik hoiab oma joont ja käekirja, samuti on tal stiilne koloriit. Sünged toonid ja masendus poleks nii sümpaatsed,” lausus õpetaja.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648