Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 687
Saada vihje
Jõhvi balletifestival on täies hoos (0)
Publik saatis Peterburi Mihhailovski teatri näitlejad lavalt ära tormilise aplausiga.
ALEKSANDR KOZULIN 

Suur osa XI Jõhvi balletifestivali kavas olevatest üritustest on juba toimunud. Publikut ootab ees veel kohtumine Eesti rahvusballeti ja Moskva balletiteatriga.

 

Balletifestivali avasid lapsed: 29. aprillil toimus galakontsert “Varjude mäng”. Festivali alaliste osaliste sõnul oli publikut tavalisest rohkem − müüdi üle 400 pileti. Mõned külalised tulid pealinnast kohale päev varem ning ööbisid Toilas, et juba kell 9 hommikul olla kohal kontserdimajas, kus toimus palju põnevat, sh meistriklassid ja töötoad.

“Oli ka neid, kes olid Jõhvi tulnud esimest korda. Nad ütlesid, et avastasid enda jaoks ühe õdusa ja sümpaatse linna,” rõõmustab lastegala kunstiline juht Maria Goltsman. “Ka meie kunstnik Külli Mariste on nii Jõhvist, kontserdimajast kui ka kogu balletifestivalist suures vaimustuses.”

Ainulaadne võimalus

Kahjuks ei õnnestunud tekkinud tehniliste probleemide tõttu ellu viia kõiki plaanis olnud kujunduslikke ideid ning korraldajatel tuli seetõttu kõvasti vaeva näha, kuid publik kulissidetaguseid probleeme õnneks tähele ei pannud. Noored artistid külvati aplausiga üle ning Maria Goltsmani sõnul olid kõik kontserdist osavõtnud − nii artistid kui ka nende juhendajad − kõrgel tasemel.

“Jõhvis aset leidev kohtumine on balletikoolide õpilastele ja õpetajatele unikaalne sündmus, mida oodatakse. See on üks ja ainus võimalus ning vaid üks päev aastas, mil me kõik ühes saalis kokku saame ja üksteisega suhtleme,” selgitas Goltsman. “Sest kui estraaditantsukonkursse korraldatakse Eestis üsna palju, siis balletikonkursse pole üldse. Ehkki võimalik, et peagi tekib ka selline − juunis on Narvas kavas esimene konkurss-festival “Balti pääsuke”. Praegu aga on Jõhvi meie ainus kohtumispaik − suur tänu kontserdimaja töötajatele, kes sellele traditsioonile aluse panid ja seda elus hoiavad.”

Goltsmani kolleegide sõnul on väga tore, et festivali raaames toimus täiskasvanutele ja klassikalise tantsu pedagoogidele meistriklass, mille viis läbi Peterburi Mihhailovski teatri esinäitleja, A. Vaganova nimelise balletiakadeemia vanempedagoog Kirill Myasnikov − ainuüksi tutvus säärasel tasemel professionaaliga on suur vedamine. Oma karjääri jooksul on Myasnikov kehastanud mitmeid rolle nii klassikalise kui ka nüüdistantsu repertuaaris ning esinenud külalisetendustega üle maailma. 2014. aastal töötas ta külalisballettmeistrina La Scala teatris Milanos.

“Tundi tuli 30 inimest ning kõik nad on Kirillist vaimustuses. Hämmastavad eelkõige tema energia ja professionaalsus: kindlasti polnud tal kerge, kuna meistriklassist oli kogunenud osa võtma mitte lihtsalt palju inimesi, vaid nad kõik olid ka väga erisuguse ettevalmistusastmega. Sellest hoolimata selgitas ta kõike täpselt ja selgelt ning tema antud soovitused ja nõuanded tulevad igale koreograafile kindlasti kasuks. Kõik see inspireerib ja innustab! Loodan, et jõhvilased seda traditsiooni jätkavad.”

Moeetendusel vabu kohti ei olnud

Moeetendus on Jõhvi balletifestivali uusimaid traditsioone, mis sündis kolm aastat tagasi, ja mitte juhuslikult: balletikunst viis moedisainer Tiina Talumehe mõttele luua uus kollektsioon. Tema loomingu tutvustus osutus niivõrd edukaks, et seda algatust otsustati jätkata. Tänavu ei olnud moesõul ühtegi vaba kohta.

Oma värsket kevadsuvist kollektsiooni “Desert Rose” tutvustas Eesti omanäolisema käekirjaga moelooja Oksana Tandit, kelle kollektsioon on saanud inspiratsiooni metsikust kõrberoosist, mis looduses esineb nii kaunist lilleõit meenutava struktuurse kivimi kui ka hapra roosina.

Peale selle toimus Embassy of Fashioni moeetendus. Embassy of Fashion on kolme moekunstniku − Aldo Järvsoo, Riina Põldroosi ja Ketlin Bachmann-Põldroosi ning ehtekunstnike ühisateljee, kus koos töötatakse ning üksteist täiendatakse. Moemaja toimib ka butiigina, kust on võimalik ülinaiselikke kleite kohe kandmiseks osta. Idavirulased said Jõhvi moeetendusel nautida musta pitsi, õhulise šifooni ja muljet avaldavate volangide efektseid kombinatsioone ning Eesti disainerite loodud ja paljusid lavasid vallutanud stiilne glamuur leidis uusi austajaid ka Jõhvist.

Mihhailovski teater alati suurepärasel tasemel

Selles võisid taas kord veenduda kõik need, kes 1. mai õhtu balletifestivalile pühendasid. Jõhvis andis taas kord hiilgava etenduse Peterburi Mihhailovski teater, kes oli Jõhvis pärast mitmeaastast pausi ning esitas kolm Nacho Duato lühiballetti: “Sõnadeta”, “Duende” ja “Metsas”. Hispaania silmapaistev koreograaf, tantsumaailma legend Nacho Duato on sündinud 1957. aastal. Omal ajal töötas ta Hollandi tantsuteatri ballettmeistrina, oli 20 aastat Hispaania rahvusballeti kunstiline juht, samuti juhtis Mihhailovski teatri balletitruppi. Alates 2014. aastast on ta Berliini rahvusballeti kunstiline juht ja Mihhailovski teatri koreograaf.

Lühiballettide õhtu oli igati menukas: artiste võeti vastu ovatsioonidega, etenduse lõppedes aga ei tahtnud tänulik publik neid lavalt kuidagi minema lasta. Kuluaarides tänas publik festivali korraldajaid kauni ürituse eest ning avaldas lootust, et peagi ootavad ees uued kohtumised.

Muljeid jagub veelgi

Festival jätkub ning täna saab Eesti rahvusballeti esituses vaadata Eduard Tubina “Kratti” − see on esimene eesti ballett ja ühtlasi Eduard Tubina esimene töö muusikateatrile. Lavastaja ja koreograafi Marina Kesleri sõnul töötavad trupis kõrgel tasemel professionaalid ning see lubab nende füüsilisi võimeid ja artistlikkust maksimaalselt ära kasutada.

Laupäeval, 5. mail paneb festivalile punkti Venemaa tugevamaid koreograafilisi kollektiive − teater Ballett Moskva. Moskva balletiteatri esituses näeb ballette “Kreutzeri sonaat” ja “Equus”.

Neist esimene on silmapaistva noore koreograafi Robert Binet’ (Kanada) tänapäevane tantsulavastus Lev Tolstoi samanimelise jutustuse ainetel. “Equus” on sümboolne lavastus, mis paotab ust tantsumaailma varjatumasse poolde, et näidata, millise suure ja raske töö tulemusena sünnib see ilu, mida meie saalis naudime. Lavastuse koreograafid on Anastassia Kadruleva ja Artjom Ignatjev, muusika pärineb Aleksei Aigilt.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data03/virt1864/domeenid/www.pohjarannik.ee/arhiivpr/wp-content/plugins/adrotate-pro/adrotate-output.php on line 648